Jak zadbać o trawnik?

Jak zadbać o trawnik?

Lata są coraz cieplejsze co sprawia, że musimy odpowiednio zadbać o nasz ogród. Na upały szczególnie narażona jest trawa, która dość płytko się ukorzenia. Przez to wymaga dodatkowego podlewania w okresie suszy. Korzenie drzew i krzewów mają głęboko sięgające korzenie, dlatego też nie ma konieczności ich regularnego podlewania. 

Jak zadbać o trawnik?

Trawnik wokół domu powinien być zawsze przystrzyżony. W ten sposób dużo lepiej się prezentuje. Pierwszą rzeczą którą możemy zrobić już wiosną jest uzupełnienie braków trawnika. Miejsca, w których najczęściej chodzimy często wydeptane są do gołej ziemi. Takie dziury w trawniku nie wyglądają dobrze. Dodatkowo w czasie deszczów robi się tam błoto. To w połączeniu z dziećmi bądź psem wiąże się z roznoszeniem brudu po domu. Warto zatem dosiać trawę. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Ziemię przed wysiewem najlepiej przekopać. Ułatwi to ukorzenianie się trawnika. Następnie ugniatamy ziemię i wysypujemy nasiona. Warto także przykryć wysianą trawę agrowłókniną. Chroni to nasiona przed zjedzeniem przez ptaki, a także stwarza optymalne warunki do kiełkowania i wzrostu roślin. Kiedy trawa będzie mieć około 5 cm wysokości możemy zdjąć włókninę. Ten sposób sadzenia trawy sprawdzi się zarówno w przypadku łatania dziur, jak i kiedy wysiewamy trawę w całym ogrodzie.

Trawnik należy regularnie podlewać. W czasie upałów wystarczy robić to co 3 dni. Jeśli jednak temperatury utrzymują się powyżej 30 stopni, to podlewamy co drugi dzień. Wodę powinniśmy lać powoli, żeby mogła dostrzec do głębszej warstwy gleby. Najlepiej podlewać rano bądź wieczorem. Młody trawnik podlewamy nawet dwa razy dziennie. W przeciwnym razie trawa uschnie. Pierwsze koszenie trawy wykonujemy kiedy źdźbła będą miały około 10 cm wysokości. Następnie kosimy trawnik regularnie, najlepiej co tydzień. Trawa powinna mieć 6-8 cm wysokości, gdyż tak najlepiej się prezentuje. Lepiej jest przycinać trawę raz w tygodniu niż raz na miesiąc. Częste przycinanie stymuluje roślinę do wzrostu. Jednorazowo nie powinniśmy ścinać więcej niż połowa wysokości. Zaleca się ścinanie jednej trzeciej wysokości źdźbeł trawy. Trawnik musimy także regularnie nawozić. Odpowiednią dawkę znajdziemy na opakowaniu nawozu.