5 wskazówek dla tych, którzy chcą nauczyć się pływać!

5 wskazówek dla tych, którzy chcą nauczyć się pływać!

Basen jest miejscem niezwykle odprężającym nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Chcąc w pełni wykorzystać jego potencjał warto nauczyć się pływać. To cenna umiejętność, która zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa w wodzie. Ponadto jest bardzo zdrową aktywnością fizyczną, która świetnie rozwija kondycję i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Szkółki pływackie zapraszają na lekcję już od najmłodszych lat. Co jeśli jednak chcemy nauczyć się pływać w dorosłym wieku? Z pewnością nic straconego! W tym przypadku należy pokonać bariery, czyli strach przed wodą, zrozumieć technikę i zacząć ćwiczyć podstawowe ruchy. Na początek najlepiej korzystać z dostępnego wsparcia i  doskonalić technikę, aż poczujemy się pewnie.

5 wskazówek dla uczących się pływać:

  1. Daj sobie czas na oswojenie z wodą. To pierwszy krok w nauce pływania. Świetnym sposobem na to są ćwiczenia oddechowe i odprężające w wodzie, czy też krótkie zanurzenia.
  2. Zadbaj o wyposażenie i akcesoria wspierające w wodzie. Wszystko po, to by zapewnić sobie maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Istotny jest wygodny strój kąpielowy najlepiej o sportowym kroju, okularki, zatyczka do nosa. W początkowej fazie nauki pływania bardzo przydatne są takie akcesoria jak deska piankowa, boja asekuracyjna, czy też pas wypornościowy.
  3. Znajdź dobre wsparcie lub nauczyciela. Odpowiednie wsparcie, a może nawet osobisty motywator mogą okazać się bardzo pomocne. Można polegać na bliskiej osobie, najlepiej takiej, która umie już pływać. Można również skorzystać ze wsparcia profesjonalnego nauczyciela – uczęszczając na lekcje indywidualne lub grupowe. Choć możliwe jest samodzielne nauczenie się pływania to może potrwać nieco dłużej, gdyż bez profesjonalnego spojrzenia będziemy popełniać więcej błędów.
  4. Zacznij od najłatwiejszej techniki. To najprostszy sposób na to, by szybko nauczyć się pływać, jak i oswoić z wodą. Początkującym poleca się pływanie żabką lub pieskiem, jednak te style nie są długodystansowe. Dość prosty jest również styl grzbietowy, jednak wymaga przełamania wszelkich obaw przed wodą. Styl klasyczny i motylkowy zdecydowanie należą do tych trudniejszych.
  5. Trenuj regularnie i we własnym tempie. Chcąc, szybko i efektownie nauczyć się pływać najlepiej zaplanować treningi na basenie 2-3 razy w tygodniu po godzinie. Ważne, by być cierpliwym i uczyć się we własnym tempie. Warto, zawsze starać się wyciągnąć z lekcji pływania jak najwięcej satysfakcji i relaksacji.

1 thoughts on “5 wskazówek dla tych, którzy chcą nauczyć się pływać!

  1. Najgorszą wskazówkę jaką kiedykolwiek usłyszałem, to rzucenie na „głęboką wodę” i w taki sposób nauczenie się pływania

Comments are closed.