Wynajem magazynów samoobsługowych – najważniejsze informacje

Wynajem magazynów samoobsługowych – najważniejsze informacje

Rynek magazynowy w Polsce to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków magazynów w całej Europie Wschodniej. Na popularności zyskuje w szczególności usługa self storage. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest usługa self storage?

Self storage to usługa, która polega na wynajmowaniu magazynów samoobsługowych, które znajdują się w specjalnie do tego przystosowanych większych obiektach. Dostęp do boksów jest zabezpieczany na różne sposoby takie jak np. indywidualna karta dostępu, kłódka czy osobisty kod dostępu. Omawiana usługa powstała z myślą o wszystkich osobach, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy, a nie mają jej w swoich mieszkaniach czy biurach.

Ile wynosi czas najmu magazynu?

Klienci firm wynajmujących samoobsługowe boksy sami decydują o tym, na jak długo są im potrzebne magazyny. Wrocław to przykład miasta, gdzie wybór w tym zakresie jest duży – podobnie jest zresztą w innych miejscowościach, gdzie funkcjonuje prezentowana usługa. W Kangu Self Storage minimalny okres najmu wynosi dwa tygodnie – z tym że umowę zawartą na czas nieokreślony można wypowiedzieć w dowolnym momencie.

Jak załatwić formalności związane z najmem?

Decydując się na wynajęcie magazynu samoobsługowego, najprościej jest zgłosić się do konkretnej firmy i umowę podpisać na miejscu. Zazwyczaj nie trzeba wcześniej rezerwować konkretnego magazynu, ale oczywiście każda firma ma własne regulacje w tym obszarze. Na ogół istnieje też opcja załatwienia formalności za pośrednictwem poczty elektronicznej – takie rozwiązanie jest pomocne np. dla osób przebywających za granicą, które po powrocie chcą mieć od razu magazyn do dyspozycji.

Czy wynajem magazynu samoobsługowego jest drogi?

Koszt wynajęcia magazynu samoobsługowego nie jest wysoki. Średnie stawki zaczynają się od ok. 100 zł netto za miesiąc – dotyczy to magazynów o najmniejszej powierzchni, czyli 1 m kw. Ostateczna cena najmu zależy od kilku czynników ze szczególnym wskazaniem na wielkość magazynu i jego lokalizację oraz długość najmu.