W sezonie letnim zaopatrzmy się w grille, ogniska i paleniska
W sklepach ogrodniczych znajdziemy najrozmaitsze grille: od węglowych przez kociołki, paleniska, kuchenki turystyczne, po grille gazowe. Wybór właściwego sprzętu zależy od naszych potrzeb. Rozsądnie przygotowane ogniska i przenośne paleniska sprawdzą się na dużym terenie i z pewnością zadowolą fanów żywego płomienia. z kolei grille gazowe i elektryczne to komfortowe rozwiązanie dla dużej rodziny, a grill węglowy usatysfakcjonuje każdego tradycjonalistę. Planując biesiadowanie pod chmurką, miejmy też na uwadze własne bezpieczeństwo i komfort sąsiadów.
Do wyboru mamy takie oto grille:
1). Gazowy – przygotowane na nim potrawy nie różnią się w smaku od tych z tradycyjnego grilla. Taki sprzęt łatwo się czyści, ponieważ nie posiada popielnika.
2). Węglowy – najczęściej kupowany (a zarazem najtańszy) rodzaj grilla. Warto zaopatrzyć się w egzemplarz z pokrywką.
3). Elektryczny – wymaga dostępu do źródła zasilania. Zajmuje mniej miejsca niż grill gazowy, ale jest równie łatwy w utrzymaniu czystości – po biesiadowaniu wystarczy umyć ruszt.
Co należy wiedzieć o palenisku na nóżkach?
Jeśli nasz ogród jest niewielki, a grill nas nie satysfakcjonuje, gdyż marzy nam się ognisko z prawdziwego zdarzenia, dobrym rozwiązaniem będzie żeliwne lub metalowe palenisko. Takie piecyki doskonale nadają się także na taras. Przenośne systemy mają nowoczesny wygląd i sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy nie chcemy ograniczać się do jednego miejsca biesiadowania. Tego typu misy na nóżkach minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.
Pomyślmy nie tylko o komforcie, ale także o bezpieczeństwie. Palenisko nie może znajdować się za blisko domu, drewnianych elementów architektury, drzew i krzewów. Wykopmy niewielki dół i wyłóżmy go kamieniami, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Z kolei podłoże wokół ogniska warto wysypać żwirem, dzięki czemu nie zapali się trawa. Po ucztowaniu dokładnie zalejmy palenisko wodą lub zasypmy ziemią.
Co należy wiedzieć o solidnej otoczce?
To idealne rozwiązanie dla właścicieli dużych ogrodów, ponieważ takie palenisko należy zlokalizować w ustronnym miejscu. Pamiętajmy też o tym, że powinno być ustawione na niepalnym podłożu. Tego typu kamienna lub betonowa konstrukcja jest niezwykle trwała, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z niej przez długie lata. Wokół murowanego miejsca na ognisko warto rozsypać żwir albo ułożyć kostkę.
Co na rozpałkę?
Najlepszym materiałem na palenisko jest węgiel drzewny. Dzięki niemu potrawy przesiąkają charakterystycznym aromatem. Na rynku dostępne są też brykiety ze zmielonego drewna, które łatwo się rozpalają. Pod żadnym pozorem nie wykorzystujmy materiałów łatwopalnych, takich jak nafta czy benzyna.
Dodatkowa uwaga – drewno na rozpałkę musi być suche. Najlepiej przechowywać je w szopie lub drewutni. Rozpalanie ogniska rozpoczynamy od małych szczapek.