Drzewo wiśnia – pyszne owoce i dekoracja ogrodu!
Drzewa owocowe są wyjątkowo urokliwym elementem ogrodu, choć zazwyczaj patrzymy na nie jedynie pod kątem użytkowym. Jednym z gatunków, który skutecznie łączy atrakcyjny wygląd i wysokie plonowanie, jest wiśnia. To niezwykłe drzewo z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników. Co warto o nim wiedzieć?
Drzewo wiśnia – zastosowanie w sadownictwie
Sadownictwo – ta coraz popularniejsza dziedzina rolnictwa jest zajęciem wyjątkowo satysfakcjonującym. Nic nie dorówna widokowi kwitnących wiosną drzew, które z czasem pokrywają się tysiącami czerwonych owoców, przypominających nawlekane na sznurek koraliki. Wiśnia pozwala uzyskać wysokie plony, ponieważ jest dość odporna na choroby i rzadziej pojawiają się na niej szkodniki. Na co zwrócić uwagę przy uprawie tego drzewa?
Drzewo wiśnia – uprawa
Drzewo wiśnia należy do roślin, które nie mają większych wymagań. Dobrze rośnie zarówno na glebie piaszczystej i gliniasto-piaszczystej, bogatej w wapń. Aby przyjęła się na glebach cięższych, należy odpowiednio przygtować grunt. Wystarczy wykopać dołki o głębokości około 40 – 50 cm i podobnej średnicy, a następnie wypełnić je dobrej jakości ziemią i wsadzić drzewko. W ten sposób dobrze się ukorzeni i lepiej poradzi sobie w przyszłości.
W uprawie wiśni unikać należy stanowisk mokrych, zagłębień terenu i narażonych na ciągłe działanie wiatru. Choć roślina ta wytrzymuje temperaturę -25 stopni Celsjusza, należy uważać, aby przemarznięciu nie ulgły kwiaty. Jeżeli tak się stanie, owocowanie drzewa zostanie mocno ograniczone lub owoce nie pojawią się na nim wcale.
Choć wiśnia nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, czasem warto przeprowadzić nawożenie. Przed posadzeniem drzewka należy nawieźć glebę kompostem, obornikiem lub nawozami mineralnymi. W pierwszym roku życia drzewka można przeprowadzić dwa nawożenia: pierwsze w marcu, kolejne w czerwcu. Następnie w kolejnych latach można, aczkolwiek nie jest to konieczne, nawozić wiśnie wiosną.
Jak przycinać wiśnię?
Aby zapewnić wysokie plony, drzewo wiśnia powinno być odpowiednio przycinane. W pierwszym roku należy skracać wszystkie boczne pędy do 2 lub 3 oczek, bez przycinania pędu głównego. Następne wycinać jedynie krzyżujące się pędy lub te, które obumarły. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do cięć wiosennych, ponieważ to właśnie wtedy z nacięć wypływa sporo roku, który może stać się pożywką dla szkodliwych grzybów i bakterii. Dlatego przycinanie lepiej przeprowadzić po owocowaniu.
Jaką odmianę wiśni wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele odmian wiśni, które różnią się kilkoma cechami: pokrojem i wysokością drzewka, smakiem owoców oraz przeznaczeniem (sady, czyli uprawa na dużą skalę lub do ogrodów przydomowych). Jedną z odmian, która nadaje się zarówno do upraw w dużych sadach, jak i ogrodach jest wiśnia Lucyna. To bardzo atrakcyjna roślina, które wiosną zdobi ogród mnóstwem delikatnych, pachnących kwiatów, a latem pojawiają się na niej czerwone owoce. Ich smak jest intensywny, a owoce dobrze znoszą obróbkę termiczną, dlatego nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i w postaci kompotów lub innych przetworów.
1 thoughts on “Drzewo wiśnia – pyszne owoce i dekoracja ogrodu!”
Comments are closed.
Pyszne owoce. Jedne z moich ulubionych.